Controlor de Credit Senior cu Franceză

  • Oraş: Cluj-Napoca
  • Proces: Credit and Collection
  • Departament: Accounts Receivable
  • Perioadă: Undetermined
  • Raportează către: Team Leader
  • Limbi străine: French
  • Expiră la: 28-01-2018

Responsabilități:

  • Responsabil pentru activităţi de Credit şi Colectare pentru conturile Majore (Nivel 4)
  • Menţine un contact permanent cu clienţii prin intermediul căilor de comunicare disponibile (telefon, e-mail, fax, Poşta) pentru a-şi îndeplini sarcinile care îi revin în raport cu conturile Majore
  •  Gestionează cu minimum de supervizare partea de Colectare în cazul conturilor clienţilor care au depăşit termenele de plată
  • Realizează ajustări, gestionează diverse solicitări şi rezolvă probleme în limitele politicilor şi directivelor Companiei
  • Evaluează conturile pentru stabilirea valorilor limitelor de credit
  • Este capabil să gestioneze majoritatea deciziilor rutiniere de evaluare a riscului (validarea identităţii, revizuirea limitelor de credit) pentru clienţii din portofoliu – conturi Majore (Nivelul 4)
  • Analizează şi gestionează situaţia conturilor alocate (noi şi existente) în termenele limită stabilite şi contactează clienţii pentru obţinerea informaţiilor / documentelor necesare pentru colectarea plăţilor sau eliberarea comenzilor
  • Actualizează conturile clienţilor cu informaţiile corecte şi obţine confirmarea clientului când aceasta este necesară
  • Introduce note în sistem după fiecare interacţiune cu clienţii
  • Rezolvă probleme legate de conturile clienţilor primite prin intermediul mijloacelor de comunicare disponibile (telefon, e-mail, fax, poştă) sau le direcţionează către departamentele care se ocupă de acestea
  • Cere detalii şi/sau procesează tranzacţiile prin card de credit care îi sunt alocate
  • Identifică şi/sau rezolvă probleme legate de plăţi prin caduri de credit
  • Preia detalii şi acţionează în vederea rambursării sumelor de bani prin carţi de credit sau cec
  • Identifică şi împiedică tentativele de fraudă
  • Gestionează cu minimum de supervizare partea de Colectare în cazul conturilor clienţilor care au depăşit termenele de plată

Cerințe:

  • Cunoștințe foarte bune de limbă franceză, atât scris cât și vorbit
  • Experiență anterioară de credit & colectare sau activități similare
  • O bună cunoaștere a pachetului MS Office
  • Capacitatea de a lucra sub presiune
  • Abilitatea de a lucra cu informații confidențiale
  • Simț analitic și o abordare profesionistă față de muncă
  • Orientare către client și foarte bune abilități inter-personale

Dacă îndeplineşti cerinţele menţionate şi vrei să te alături echipei noastre, aşteptăm aplicaţia ta!